Наступная гульня з удзелам ФК Гомель адбудзецца 31 сакавіка (субота). У 1 туры Чэмпіянату Гомель у бабруйску згуляе з СФК Слуцк. Пачатак гульні ў 15:00.

Навiны Фота Фан-крама Спасылкi Мы

17 тур. 14 ліпеня. ФК Гомель - Дынама (Менск) 1:2

Гульні з дынама заўсёды насілі прынцыповы характар. Не стаў выключэннем і гэты матч, тым больш што Гомель толькі на 2 ачкі быў вышэй мінчукоў у табліцы. Шэраг змен адбылося перад гэтай гульнёй у складзе каманды. Ключавы гулец і проста капітан каманды Канцавой пакінуў шэрагі зялёна-белых, не хаваючы, што пацягнуўся за «доўгім рублём», як раз ткі ў постаць дынама. Але было і станоўчыя моманты - каманду ўмацавалі такія гульцы, як Хлебасолаў і Рудзік. Вельмі жадалася ўбачыць, на што здольныя гэтыя хлопцы на поле ў футболках Гомелю. У чарговы раз, дзякуючы «дробным поскудзям» УЎС, які рыхтуючыся перфоманс не прайшоў ужо набіўшую аскому рэгістрацыю. На тое, што б прыдумаць штосьці новае і прычыніць гэта ў жыццё ў нас заставалася менш тыдня. Вырашылі другі раз усё максімальна спрасціць, каб прапусцілі ўжо 100%. Была абрана ідэя, прысвечаная дарагім нашаму сэрцу клубным колерам, у якой бюракраты ў пагонах не змаглі б угледзець чагосьці «такога». У выніку выйшла адно выразнае палатно і дзве расцяжкі тэкставіка «ЗЯЛЁНА-БЕЛЫЯ. КОЛЕРЫ СЭРЦА. КОЛЕРЫ ЖЫЦЦЯ». Пры праходзе на віраж адмысловых праблем не паўстала. З новенькага - знік аўтазак перад уваходам (як выказаў здагадку адзін зялёна-белы: «напэўна тэхагляд не прайшоў»). Аднак гэта кампенсавалася з'явай на сектары дзвюх «ціхароў» у цывільным. Прыкінуўшыся зялёна-белымі, яны забраліся вышэй і «дбалі» за парадкам.З першых хвілін нашы пачалі прэсінгаваць і ствараць небяспечныя моманты. Але вось адна з рэдкіх нападаў дынама і нашы зносяць гульца ў штрафной. Пенальці і 0:1, а праз 5 хвілін яшчэ адзін хуткі гол у нашы вароты і ўжо 0:2… Лік зусім не па гульні. Гэта разумеюць усё і каманда працягваюць секчыся далей, але тут ужо пачынае дзівачыць суддзя. Дзівачыць ён працягнуў і ў другім тайме. За 10 хвілін да канца Блізнюк дорыць надзею - 1:2. Напад за нападам, раз-пораз нашых збіваюць, але суддзя ў гэты дзень быў 12 гульцом дынама. Не прызначаецца 100% пенальці. Гэта прыводзіць у шаленства ўвесь «Цэнтральны», асабліва аднаго дзядулю, які прадраўся на поле і паспрабаваў аднавіць справядлівасць, усталяваўшы мяч на «кропку». Дзеда вяжуць і адводзяць пад авацыі трыбун у яго падтрымку. Пасля фінальнага свістка лік застаецца ранейшым… Як той казаў, «адпрацавалі лавэ», пра што жэстам і паказаў Мацвеенка праходзячы міма суддзяў. Не гледзячы на паразу, увесь «Цэнтральны» скандуе «малайчыны». На здзіўленне зялёна-белых не трымаюць паўгадзіну ў ачапленні пасля матчу, а выпускаюць разам з усімі гледачамі. Што да госцяў, то іх прыбыло на здзіўленне няшмат, нават з падтрымкай з Масквы і Бранска.